Informační centrum

Toulky Novoměstskem: Vysočina Arena … ne jen lyže a kola!

/ Lucie Příhodová

Při první zmínce o Vysočina Areně každého napadne lyžování, biatlon a cyklistika… To je jistě výborná úvaha, ale v následujícím textu se podíváme na to, …

Toulky Novoměstskem: Vysočina Arena … ne jen lyže a kola!

Při první zmínce o Vysočina Areně každého napadne lyžování, biatlon a cyklistika… To je jistě výborná úvaha, ale v následujícím textu se podíváme na to, že v Areně a okolí se dá strávit celý den. Vyžití si zde najde opravdu každý, jak sportovec, tak kolemjdoucí turista.

Pokud se chcete vydat z centra Nového Města, můžete zaparkovat přímo na náměstí. Parkovací automat je v provozu Po-Pá 8:00-15:00 hod. Odtud se můžete vydat po červeno-žluté značce a absolvovat cestu do Areny, která je dlouhá cca 2,5 km. Cesta vás vyvede mezi domy do přírody a poté dojdete do cíle přes luční cestu.

Zaparkovat můžete také přímo v areálu Vysočina Areny, na vyhrazeném parkovišti zdarma.

Po příjezdu do areálu najdete značení jednotlivých tras na mapových podkladech. Hned vedle si můžete na okamžik vyzkoušet, jaké to je být králem závodu. Posaďte se na vyřezávaný trůn. Koruna na hlavě vám chybět nebude…

Občerstvení a relax

Přímo v areálu se můžete také občerstvit. K dispozici je přilehlý Hotel SKI. Zde najdete i wellness služby. Občerstvit se můžete dále v Testcentru a Sun’s caffé Vysočina Aréna.

(otevírací doba: https://www.facebook.com/testcentrumNMNM). K zapůjčení jsou zde kola, základní vybavení, kolečkové brusle. Po předchozí domluvě si můžete domluvit na Škole jízdy s lektorem.

Singletracky a pumptrack

Nové Město láká na své stezky. Vyberou si jak handicapovaní, tak rodiny s dětmi, ale i profíci. Po příjezdu do areálu najdete na mapách veškeré potřebné informace.

Zejména mladší generaci jistě osloví pumptracková dráha. Zde mohou zkoušet a zdokonalovat svou jízdu na biku, tak na bruslích nebo skateboardu.

Kolečkové lyže nebo brusle

K dispozici je 400m ovál, pro zkušenější a zdatnější sportovce jsou k dispozici okruhy od 1 do 2,25 km (https://www.vysocina-arena.cz/okruhy-pro-koleckove-lyze/)

Nordic walking a běžecké okruhy

Areál je výborným místem, pokud chcete sportovat v přírodě. Celý je propletený okruhy vhodnými pro běh či nordic walking. Jejich náročnost je různá a vybere si opět zdatný sportovec, rodina s dětmi, ale i turista procházející Arenou. (https://www.vysocina-arena.cz/okruhy-ochozou/)

Test zdatnosti

Jste zvědaví, jak jste na tom s fyzičkou? Neváhejte a vyzkoušejte test zdatnosti. Začátek je u hlavní silnice nad vjezdem do Vysočina Areny a vede na vrchol kopce Harusák. Vytvořil ho významný novoměstský sportovní lékař, pan MUDr. Karel Daňek, CSc. Trasa je dlouhá  760 m se 105m stoupáním. Na konci trasy je umístěna metodická tabulka, kde se podle času a tepu dozvíte výsledky. V současné době probíhá obnova a aktualizace značení.

Workoutové hřiště

V loňském roce vzniklo také v areálu workoutové hřiště, kde si můžete zacvičit nebo jen tak vyzkoušet a prolézt jednotlivé prvky.

Přístup je přes první velké parkoviště od hlavní silnice po pravé straně. Hřiště je ve volném prostoru, přístupné kdykoliv. Když projdete z hřiště přímo přes most, pod tribunu D, můžete si na vlastní nebezpečí vyzkoušet slackline přes vodu. Méně úspěšní skončí ve vodě, ale to vůbec nevadí. Ochladit se zde můžete kdykoliv.

Obrázková cesta lesem Ochoza

Po již zmíněné červeno-žluté značce vycházející z náměstí se napojíte přímo na Obrázkovou cestu. Její součástí je 8 zastavení. Na každém uvidíte na stromě malovaný obrázek a váže se k němu místní pověst. Brožuru s celou trasou získáte zdarma v infocentru na Vratislavově nám., nebo zde: https://ic.nmnm.cz/wp-content/uploads/sites/17/2020/05/obrazkova-cesta-lesem-ochoza.pdf

Originály těchto obrázků můžete spatřit na dvorku Horáckého muzea.

Houpačka a koupání

Pokud jste vyčerpali všechny možnosti Vysočina Areny, chcete si odpočinout a příjemně zakončit den, vydejte se od chaty Silvie směrem k Černému rybníku. Po cestě se můžete zhoupnout do nebes a v „Čerňáku“ se na závěr parádně ochladíte.

Doufáme, že jsme vám představili Arenu jako místo, kde najdete jak sportovní zážitky, tak klid, pohodu a relaxaci.

Informační centrum

Vratislavovo náměstí 114
592 31 Nové Město na Moravě

Naši partneři

point_upgrade_2022_vectorKoruna Vysočiny 03Cyklisté vítániicko-grenČEZKzN_banner_250x250