Informační centrum

Toulky Novoměstskem: Regionální dobroty

/ Martina Jordán

Po Novoměstsku za regionálními dobrotami

Toulky Novoměstskem: Regionální dobroty

Jste-li milovníci dobrého jídla a pití určitě si nenechte ujít naši pravidelnou rubriku. Dnes se zaměříme na produkty, které jsou typické pro náš region.

MED z Novoměststka

Nové Město na Moravě se může pasovat na včelařskou obec. Včelařů je zde nespočetné množství. Každý rok na podzim se v Horáckém muzeu koná výstava s názvem Vůně medu, kde zakoupíte produkty od místních včelařů. Pravidelnými návštěvníky výstavy jsou školy, školky, ale i široká veřejnost. Pokud budete chtít zakoupit med z Novoměstska, stavte se v informačním centru a oslaďte si život!

Káva HOFR

Nyní se přesuneme dál na sever, do obce Blatiny. Obec je proslulá nejen malebnou krajinou a lidovou architekturou, ale i místní pražírnou kávy Hofr. Jejich výběrová káva vznikla kombinací různých kávových druhů a jejich poměrů. Ochutnat ji můžete přímo v místní kavárně.

Milovské perníčky a pralinky

Další zastávkou na našem výletě za regionálními produkty je obec České Milovy, která je provoněná perníkem. Milovské perníčky vyráběné z lokálních surovin jsou dalším lákadlem pro všechny mlsné turisty. Pečou se podle jedné z původních perníkových receptur (přesně tak, jak to uměly naše babičky). Barevnost a zdobení perníčků odkazuje na výrobu horáckého skla, pro které je typické sytě růžová barva, ale také kombinace tyrkysově a blankytně modré se světle zelenou. Perníčky ochutnejte v Milovské kavárně.

 

Kadovánek

Zaduje do hlavy, profičí myslí, odfoukne starosti, tobolku čistí.“ Nějak tak by se dal popsat likér Kadovánek, který navazuje na původní Samotínský vánek. Vyrábí se v hospodě u Janečků v obci Kadov ze směsi bylin podle jejich určitého poměru. Recept je samozřejmě rodinným tajemstvím, takže vám jej neprozradíme.

Kdo chce 100 let žíti, musí Kadovánek píti.“

Pivo Hejkal

Na pivovarnickou tradici, přerušenou na více jak 100 let, navázal pivovar Hejkal a vytvořil chutný přírodní mok, který se skládá jen z těch nejkvalitnějších surovin, při jehož výrobě se dodržují osvědčené a tradiční postupy vaření. Pivo Hejkal si už své příznivce získal. Tak přijďte ochutnat i vy. V Novém Městě na Moravě vám jej nalijí na Hotelu Sport, v K Clubu, nebo také na Maršovské rychtě.

Farmářské trhy

Kdo si nevybral z naší pestré nabídky, si jistě něco chutného zakoupí na Farmářském trhu. V letní sezoně se v Novém Městě na Moravě dvakrát měsíčně konají Farmářské trhy plné regionálních produktů z celé Vysočiny. Trhy se konají vždy každou sudou sobotu v parku na Vratislavově náměstí a jsou bohaté nejen na prodejce, ale i doprovodný program. Tak co si vyberete vy?

Informační centrum

Vratislavovo náměstí 114
592 31 Nové Město na Moravě

Naši partneři

point_upgrade_2022_vectorKoruna Vysočiny 03Cyklisté vítániicko-grenČEZKzN_banner_250x250