Informační centrum

Tip na výlet: Naučná stezka Březiny

/ Tereza Orosová

Naučná stezka Březiny se dělí na dvě části: První část je pojmenována  Literárně naučná stezka Březiny. Je dlouhá 2,1 km a vede od parkoviště penzionu …

Tip na výlet: Naučná stezka Březiny

Naučná stezka Březiny se dělí na dvě části:

První část je pojmenována  Literárně naučná stezka Březiny.

Je dlouhá 2,1 km a vede od parkoviště penzionu Na Bělisku do kopce a dále k Drašarově Lípě v Pusté Rybné. Tato „červená stezka“ má celkem pět zastavení (A až E). Při rozhodnutí, zda vaše malé děti trasu zvládnou, nezapomeňte připočítat vzdálenost na cestu zpět :-))

Druhá část se jmenuje Kukyho les a je dlouhá 0,5 km. Naučná stezka je inspirovaná dobrodružnou pohádkou Jana Svěráka Kuky se vrací. Má osm očíslovaných zastavení (1 až 8). Začíná travnatou cestičkou pod penzionem směrem k lípě se studánkou, dále pokračuje okolo multifunkčního hřiště a následně podél lesa k Hergotovu domu mezi smrky. Odtud (směrem na západ) vede stezka do malého lesíku k „Hergotmobilu“ a posléze se otáčí na louku směrem k parkovišti penzionu. Kruh je uzavřen.

Zastavení 1 = „ Interaktivní mapa“ se nachází  u parkoviště penzionu Na Bělisku a díky této mapě získáte nejen přehled o celé trase stezky, ale můžete si i zkusit svou zručnost. Jak? Naklápěním mapy rozpohybujte kuličku tak, aby „projela“ pouze červeným a modrým žlábkem.

Zastavení 2 = „Vodní hrátky“ Studánka, pumpa, dřevěná korýtka, vodní mlýnky, bahniště, brouzdaliště. Co víc si přát? Snad jen, aby bylo dost vody a studna nevyschla….

Zastavení 3 = „Hrátky s vrbovými proutky“. Zde naleznete (kromě žlutého vrbového proutí) na panelu napsaný návod jak si uplést pomlázku.

Zastavení 4 = „Skládka“. Úkolem Pytlíka Vidličky je odvážet odpadky z přírody na skládku. Na tomto stanovišti si hravou formou ověříte svoje znalosti o době rozkladu veškerého odpadu. Zároveň si můžete zahrát sami nebo ve dvojicích „Kuličkiádu“. Návod je přiložen na místě u kamene. Hodně štěstí!

Zastavení 5 = „Co je k jídlu“. V kukátkách hádáte a hledáte, co se pod nimi ukrývá.

Zastavení 6 = „Hergotův dům“. Kapitán von Hergot je strážce lesa a bydlí vysoko nad zemí ve svém domečku, který si můžete prohlédnout. V písku na zemi čekají překvapení plná zvířecích stop…

Zastavení 7 = „Tref si svého záškodníka“. Pokud naleznete v lese ukrytý Hergotmobil (nápověda – od Hergotova domu se vydejte směrem na západ do sousedního lesíku), můžete uspořádat turnaj v trefování záškodníků. Nezapomeňte si nasbírat šišky.

Zastavení 8 = „Domácí zvířátka“. Toto zastavení je poslední a pokud máte u sebe mobil se čtečkou na QR kód, můžete si pustit zvuky zvířat. Jestliže se rozhlédnete kolem sebe, dost možná nedaleko uvidíte pasoucí se stádo krav. Pozor, nedráždit! Je mezi nimi i býk!!! U každého zastavení naleznete razítko, které si můžete po splnění úkolu otisknout do své mapky. Hodně štěstí!

Více informací ráda poskytne recepce penzionu Na Bělisku.

Mapa

 

Informační centrum

Vratislavovo náměstí 114
592 31 Nové Město na Moravě

Naši partneři

point_upgrade_2022_vectorKoruna Vysočiny 03Cyklisté vítániicko-grenČEZKzN_banner_250x250