Tip na výlet: Naučná stezka Březiny

Tereza Orosová  Sdílet článek na nebo

Naučná stezka Březiny se dělí na dvě části: První část je pojmenována  Literárně naučná stezka Březiny. Je dlouhá 2,1 km a vede od parkoviště penzionu …

Tip na výlet: Naučná stezka Březiny

Naučná stezka Březiny se dělí na dvě části:

První část je pojmenována  Literárně naučná stezka Březiny.

Je dlouhá 2,1 km a vede od parkoviště penzionu Na Bělisku do kopce a dále k Drašarově Lípě v Pusté Rybné. Tato „červená stezka“ má celkem pět zastavení (A až E). Při rozhodnutí, zda vaše malé děti trasu zvládnou, nezapomeňte připočítat vzdálenost na cestu zpět :-))

Druhá část se jmenuje Kukyho les a je dlouhá 0,5 km. Naučná stezka je inspirovaná dobrodružnou pohádkou Jana Svěráka Kuky se vrací. Má osm očíslovaných zastavení (1 až 8). Začíná travnatou cestičkou pod penzionem směrem k lípě se studánkou, dále pokračuje okolo multifunkčního hřiště a následně podél lesa k Hergotovu domu mezi smrky. Odtud (směrem na západ) vede stezka do malého lesíku k „Hergotmobilu“ a posléze se otáčí na louku směrem k parkovišti penzionu. Kruh je uzavřen.

Zastavení 1 = „ Interaktivní mapa“ se nachází  u parkoviště penzionu Na Bělisku a díky této mapě získáte nejen přehled o celé trase stezky, ale můžete si i zkusit svou zručnost. Jak? Naklápěním mapy rozpohybujte kuličku tak, aby „projela“ pouze červeným a modrým žlábkem.

Zastavení 2 = „Vodní hrátky“ Studánka, pumpa, dřevěná korýtka, vodní mlýnky, bahniště, brouzdaliště. Co víc si přát? Snad jen, aby bylo dost vody a studna nevyschla….

Zastavení 3 = „Hrátky s vrbovými proutky“. Zde naleznete (kromě žlutého vrbového proutí) na panelu napsaný návod jak si uplést pomlázku.

Zastavení 4 = „Skládka“. Úkolem Pytlíka Vidličky je odvážet odpadky z přírody na skládku. Na tomto stanovišti si hravou formou ověříte svoje znalosti o době rozkladu veškerého odpadu. Zároveň si můžete zahrát sami nebo ve dvojicích „Kuličkiádu“. Návod je přiložen na místě u kamene. Hodně štěstí!

Zastavení 5 = „Co je k jídlu“. V kukátkách hádáte a hledáte, co se pod nimi ukrývá.

Zastavení 6 = „Hergotův dům“. Kapitán von Hergot je strážce lesa a bydlí vysoko nad zemí ve svém domečku, který si můžete prohlédnout. V písku na zemi čekají překvapení plná zvířecích stop…

Zastavení 7 = „Tref si svého záškodníka“. Pokud naleznete v lese ukrytý Hergotmobil (nápověda – od Hergotova domu se vydejte směrem na západ do sousedního lesíku), můžete uspořádat turnaj v trefování záškodníků. Nezapomeňte si nasbírat šišky.

Zastavení 8 = „Domácí zvířátka“. Toto zastavení je poslední a pokud máte u sebe mobil se čtečkou na QR kód, můžete si pustit zvuky zvířat. Jestliže se rozhlédnete kolem sebe, dost možná nedaleko uvidíte pasoucí se stádo krav. Pozor, nedráždit! Je mezi nimi i býk!!! U každého zastavení naleznete razítko, které si můžete po splnění úkolu otisknout do své mapky. Hodně štěstí!

Více informací ráda poskytne recepce penzionu Na Bělisku.

Mapa