Informační centrum

SP horských kol v NMNM 2021 – další jízda v rytmu korony?

/ Matěj Petr

Jaro se hlásí o slovo a s ním i tradiční „svěťák“ horských kol v Novém Městě na Moravě.

SP horských kol v NMNM 2021 – další jízda v rytmu korony?

Po loňském ročníku, který byl z logických důvodů přesunut na podzimní termín, a nakonec se odehrál v komorním duchu bez diváků, se všichni těšili, že se akce v termínu 14. – 16. května 2021 opět uskuteční tak, jak jsme zvyklí. Tedy s nabitými tribunami a fantastickou atmosférou. Aktuální pandemická situace ale stále není příznivá hromadným veřejným akcím, proto se spíše operuje s variantou eventu uzavřeného pro veřejnost. Jak pokračují přípravy a jaké jsou možné scénáře?

Předseda organizačního výboru Petr Vaněk trpělivě vysvětluje: „Situace rozhodně není jednoduchá a hlavně: téměř vůbec se nedá předvídat, jak se bude vyvíjet. V loňském roce, když se v půlce března vše zavřelo, jsme v ČR za 2 měsíce již rozvolňovali. Pokud by stejný průběh nastal i letos, tak bychom dost možná mohli v květnu na Vysočině přivítat třeba alespoň omezené množství diváků. Je jasné, že plné tribuny a tradičních 15 tisícovek diváků to tentokrát nebudou, ale i pár set fanoušků by bylo při dodržení pravidel nastavených hygienou pro sportovce i atmosféru závodu určitě lepších než loňský tichý scénář. Nicméně jak jsem zmínil v úvodu – letos je situace jiná, nemocných je více, a proto se z loňského roku nedá příliš vycházet.“

S ohledem na aktuální pandemickou situaci koncem března předpokládá pořadatelský tým Petra Vaňka jako nejpravděpodobnější scénář konání akce bez diváků, podobně jako na podzim 2020. „Ano, v tuhle chvíli to tak vypadá. Musíme nyní akcentovat především sportovní důležitost našeho závodu, a ta je neoddiskutovatelná. Jsme posledním závodem před uzavřením olympijské kvalifikace, řada sportovců bude časovat svoji formu na dvojblok Světových pohárů Albstadt – Nové Město, aby získali potřebné body a probojovali se do Tokia. Proto chceme v prvé řadě zajistit férové sportovní klání a bezpečný průběh pro všechny zúčastněné, jakož i pro všechny obyvatele Vysočiny, aby se nikdo necítil naší akcí omezený nebo ohrožený. Z tohoto důvodu budeme samozřejmě dbát na splnění všech bezpečnostních opatření a počítáme také s testováním účastníků akce, aby vše proběhlo zcela hladce.“

Aktuálně chystá organizační tým ve spolupráci s UCI pokyny závodním týmům k bezproblémovému květnovému příjezdu do země. V nejbližších dnech budou zveřejněny na webu mtbnmnm.cz / mtbnmnm.com.

Do úvahy pořadatelského týmu však přicházejí i další nápady: třeba bezplatný vstup do arény pro očkované, kterých by v květnu mělo být v Česku již dostatek. „Takhle letos proběhl třeba americký SuperBowl, akce pro 25 tisíc diváků byla mimo jiné zdarma poskytnuta i naočkovaným zdravotníkům jako forma poděkování za zdravotní péči, kterou v období pandemie neúnavně poskytovali“, vysvětluje Vaněk. I čeští zdravotníci, učitelé nebo senioři by jistě rádi využili možnost užít si po dlouhém ročním půstu sportovní akci vrcholného významu. Záležet ale bude na vývoji situace v následujících týdnech a také na stanovisku představitelů Ministerstva zdravotnictví, Kraje Vysočina i města Nové Město na Moravě, se kterými jsou pořadatelé v úzkém kontaktu. Zatím se však jedná spíše o myšlenky a spekulace, jasněji bude v následujících týdnech.

Pro fanoušky a diváky je důležitá informace ohledně již zaplacených vstupenek. „Řada našich fanoušků má zakoupené vstupenky ještě na loňský rok, a ty samozřejmě zůstávají nadále v platnosti. Pokud by bylo alespoň trochu možné přizvat letos na Vysočinu obecenstvo, právě držitelům již zakoupených vstupenek bychom nabídli přednostní možnost účasti. Pokud ale bude nezbytné uspořádat akci bez diváků, platnost vstupenek samozřejmě prodloužíme do příštího roku. Máme uzavřenou smlouvu na pořádání SP i v roce 2022, konkrétně v termínu 13. – 15. května, kdy snad už bude situace s nemocí covid-19 pod kontrolou a budeme moct odehrát vše tak, jak se patří pro sportovní svátek světové důležitosti,“ uzavírá své shrnutí Petr Vaněk.

Informační centrum

Vratislavovo náměstí 114
592 31 Nové Město na Moravě

Naši partneři

point_upgrade_2022_vectorKoruna Vysočiny 03Cyklisté vítániicko-grenČEZKzN_banner_250x250