Informační centrum

Odhalení stolpersteinů

/ Matěj Petr

Stolpersteiny jsou pamětní kameny připomínající oběti holocaustu, které se pokládají před dům, z něhož byl dotyčný člověk nacisty deportován do koncentračního tábora a zde následně …

Odhalení stolpersteinů

Stolpersteiny jsou pamětní kameny připomínající oběti holocaustu, které se pokládají před dům, z něhož byl dotyčný člověk nacisty deportován do koncentračního tábora a zde následně zavražděn. Smysl projektu spočívá zejména v uctění a připomenutí památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války.

Název stolperstein je složenina z německých slov stolpern (klopýtnout, škobrtnout) a Stein (kámen). Název vyjadřuje sílu příběhu, který se za každým z těchto kamenů skrývá a který nám nedovoluje jej minout a pokračovat v chůzi. Naopak nás nutí zastavit se a symbolicky se sklonit před obětí, jejíž jméno je na kostce vyraženo.

V Novém Městě bude instalováno 8 kamenů. Pět kamenů bude připomínat vyvražděnou židovskou rodinu Skuteckých a 3 kameny pak oběti rodiny Bradyových.

Slavnostní odhalení proběhne 10. září v 17:00 hod. v parku před Horáckou galerií. Vystoupí novoměstské pěvecké sbory Naenia a Novocantus. Přítomni budou významní hosté.

Pokládání pamětních kamenů je umožněno díky finanční podpoře z Nadačního fondu obětem holocaustu.

Informační centrum

Vratislavovo náměstí 114
592 31 Nové Město na Moravě

Naši partneři

point_upgrade_2022_vectorKoruna Vysočiny 03Cyklisté vítániicko-grenČEZKzN_banner_250x250