Informační centrum

Novoměstská Sbírka potravin

/ Matěj Petr

Novoměstská Sbírka potravin pomůže klientům Oblastní charity Žďár nad Sázavou i Portimo, o.p.s.

Novoměstská Sbírka potravin

První Sbírka potravin letošního roku se uskuteční v supermarketech po celé České republice v sobotu 24. dubna 2021, a to od 8.00 do 18.00 hodin. Vzhledem k nutné rotaci sbírkové akce mezi supermarkety se pro tentokrát tato aktivita, jejíž materiální výtěžek připadne klientům Oblastní charity Žďár nad Sázavou a Portimo,o.p.s., uskuteční v BILLE na ulici Brněnské v Novém Městě na Moravě. Od 8.00 do 16.00 hodin bude možné podpořit klienty Charitní záchranné sítě Oblastní charity Žďár nad Sázavou a od 16.00 do 18.00 hodin klienty obecně prospěšné společnosti Portimo, která sídlí v Novém Městě na Moravě. K tomuto časovému rozvržení došlo po vzájemné dohodě obou neziskových organizací, které pomáhají sociálně slabým jednotlivcům i rodinám nejen v Novém Městě na Moravě a okolí, a to na základě potřebnosti sbírky a počtu klientů, kterým službu poskytují.

„Sbírka potravin je v Portimo,o.p.s. poskytována rodinám s dětmi i jednotlivcům, kteří se nachází zejména ve finanční nouzi, ale i v jiných tíživých situacích. Zpravidla příjmy u těchto osob a rodin nejsou stabilní, dochází k jejich výpadkům nebo k nečekaným výdajům, a právě v těchto situacích je pro ně velmi důležitá potravinová pomoc, která pomůže překlenout to nejtěžší období,“ objasnil potřebnost sbírky ředitel Portimo, o.p.s., Ing. Tomáš Pospíšil.

I žďárská Charita využije potravinové a spotřební dary zakoupené v rámci Sbírky potravin pro klienty, kteří se dostali do těžkých životních situací. Rovněž nejde pouze o rodiny, ale i o jednotlivce.
„Od jarních měsíců loňského roku významně přibývá lidí, kteří se dostávají do těžké životní situace. Jejich spektrum je široké: samoživitelky, samoživitelé, rodiny s dětmi, lidé, kteří přišli o práci či brigádu, lidé, kteří se ocitli bez domova, podnikatelé, kteří museli ukončit živnosti. Počet těch, kteří za námi přicházejí se svými starostmi a problémy, se oproti roku 2019 téměř zdvojnásobil. Kromě informací, kam se naši klienti mohou obrátit, se snažíme poskytnout i materiální pomoc, a hlavně také nabídnout podporu a předávat naději. Budeme velmi vděční za materiální výtěžek Sbírky potravin, který nám již v minulých letech pomohl zajistit základní životní potřeby našich klientů, protože s ohledem na množství těch, kteří potřebují pomoc, jsou naše zásoby velmi malé,“ vysvětluje Mgr. Jana Kincová Křížková, koordinátorka Charitní záchranné sítě.

Sbírku potravin ve žďárské Charitě organizačně zajišťuje dobrovolnické centrum Kambala.
„Na místě budou po celý den přítomni dobrovolníci, kteří budou vybavení ochrannými prostředky. V prodejně dárce získá nákupní lístek, podle kterého pak vybere zboží, zakoupí jej a zanechá v označených koších. Pokud dárce nebude mít dostatek času realizovat nákup, a přesto tuto akci bude chtít podpořit, může vložit peníze do kasičky, která bude pod dohledem dobrovolníků,“ objasňuje organizační postup Sbírky potravin Mgr. Michaela Kuchtová, koordinátorka dobrovolnického centra Kambala a současně i Sbírky potravin.

Nákupní lístek

POTRAVINY
 • Konzervy (masové, zeleninové, luštěniny)
 • Paštiky, sardinky
 • Luštěniny
 • Olej, mléko – trvanlivé a sušené
 • Puding, ovocné přesnídávky
 • Polévky, bujony
 • Suchary – celozrnné, kukuřičné, rýžové, cereálie
 • Med, marmelády, kečup, protlak
 • Těstoviny, rýže, mouka, krupička, cukr,
 • Čaj, káva, kakao, sirup
DROGERIE
 • Prací prášek, prací gel, jar, dezinfekční přípravky
 • Mýdlo, šampon, sprchový gel

Sbírku potravin organizuje Česká federace potravinových bank.
Oblastní charita Žďár nad Sázavou a Portimo, o.p.s. se do ní připojují jako partneři.

Kontakt na koordinátorku Sbírky potravin pro Oblastní charitu Žďár nad Sázavou

Mgr. Michaela Kuchtová
mob.: 777 755 444
e-mail: michaela.kuchtova@zdar.charita.cz
Oblastní charita Žďár nad Sázavou, Horní 22, 59101 Žďár nad Sázavou

Kontakt na vedoucí Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi

Mgr. Petra Holotíková
mob.: 739 957 800
e-mail: petra.holotikova@portimo.cz
Portimo,o.p.s., Drobného 301; 592 31 Nové Město na Moravě

Informační centrum

Vratislavovo náměstí 114
592 31 Nové Město na Moravě

Naši partneři

point_upgrade_2022_vectorKoruna Vysočiny 03Cyklisté vítániicko-grenČEZKzN_banner_250x250