Informační centrum

Toulky Novoměstskem: Nové Město má nové muzeum!

/ Lucie Příhodová

V Novém Městě najdete úžasné expozice jak v Horácké galerii, tak v Horáckém muzeu. Nově však můžeme potěšit všechny fanoušky hasičů a hasičské techniky. Skupina …

Toulky Novoměstskem: Nové Město má nové muzeum!

V Novém Městě najdete úžasné expozice jak v Horácké galerii, tak v Horáckém muzeu. Nově však můžeme potěšit všechny fanoušky hasičů a hasičské techniky. Skupina nadšenců a zároveň novoměstských dobrovolných hasičů totiž založila Hasičské minimuzeum. To otevřelo své dveře již 3. června a přišlo téměř 300 zvědavců.

Nové hasičské muzeum najdete na Školní ulici nedaleko centra, v budově, kde sídlí poloprofesionální jednotka Sboru dobrovolných hasičů. V expozici jsou především předměty spjaté s činností sboru, dobová technika, stříkačky a pumpy. Významnou a cennou část výstavy tvoří také přilby a uniformy z I. republiky, návštěvníci ale uvidí i pár unikátů. „Málokdo ví, že se ve Stržanově u Žďáru kdysi vyráběly hasicí přístroje a my máme několik z nich v naší expozici,“ říká dobrovolník František Košík.

Muzeum je otevřeno každou první sobotu v měsíci, od 9 do 16 hodin. Po předchozí domluvě i v jiné dny (tel.: 603 927 774, 737 440 888, 739 274 877, nmhm@seznam.cz ), vstupné je dobrovolné.

Tip: Muzeum je vhodné pro všechny, koho zajímá hasičství, jeho historie, technika… Je určeno pro malé i velké nadšence. Mezi vraty hasičské zbrojnice najdete také Olšiakovu plastiku sv. Floriána, patrona hasičů. Auto zaparkujte na Vratislavově nám., které je „za rohem“. Parkovací automat je v provozu Po-Pá 8:00 – 15:00 hod.

Informační centrum

Vratislavovo náměstí 114
592 31 Nové Město na Moravě

Naši partneři

point_upgrade_2022_vectorKoruna Vysočiny 03Cyklisté vítániicko-grenČEZKzN_banner_250x250