Informační centrum

Kniha o Karlu Němcovi

/ Matěj Petr

Vážení a milí, od včerejšího dne máme na informačním centru v prodeji novou knihu o Karlu Němcovi s názvem Strašidla, lyžaři, svatí… Vydání knihy završilo …

Kniha o Karlu Němcovi

Vážení a milí,

od včerejšího dne máme na informačním centru v prodeji novou knihu o Karlu Němcovi s názvem Strašidla, lyžaři, svatí…

Vydání knihy završilo letošní Rok Karla Němce, muzeum ji vydává ke 140. výročí umělcova narození (25. října) a jako vzpomínku na jednoho ze svých zakladatelů a výrazných kustodů.

Život a dílo umělce zpracovala PhDr. Hana Klínková, která je archivářkou Památníku národního písemnictví a historičkou umění a zabývá se převážně českou grafikou a malbou první poloviny 20. století. Zanořila se do archivů a zejména v Němcově korespondenci objevila spousty zajímavých informací, které v textu cituje a přibližuje Karla Němce jako rozvážného, přitom veselého a dobrosrdečného, pravdivého člověka. A takové je i jeho pestré dílo.

Součástí knihy bude soupis Němcova díla ve sbírkách muzea, který vytvořila Mgr. Alice Hradilová, graficky upravil knihu Miloš Neuman. Vznikla s grantovou podporou Ministerstva kultury na vytvoření katalogu sbírek.

Na publikování díla se vztahuje tzv. odúmrť (autor nemá dědice) spojená s horentním poplatkem. Vyjímku tvoří vydání publikace k probíhající výstavě. Proto jsme se rozhodli použít dostupné finance na co nejkvalitnější zpracování a současně s uvedením knihy si budete moci publikované dřevoryty, exlibris, obrazy, perokresby, ručně psané a malované knihy, dřevěné sošky, plakáty… prohlédnout i v originále ve výstavním sále muzea. Výstava potrvá do 19. ledna 2020.

Informační centrum

Vratislavovo náměstí 114
592 31 Nové Město na Moravě

Naši partneři

point_upgrade_2022_vectorKoruna Vysočiny 03Cyklisté vítániicko-grenČEZKzN_banner_250x250