Informační centrum

Den české státnosti

/ Matěj Petr

Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě se letos budou konat v sobotu 26. září. Připomenou konec války a osvobození naší země od nacismu. Na náměstí vystoupí Anna K.

Den české státnosti

Letošní rok si připomínáme 75. výročí od konce druhé světové války. Tradiční květnové oslavy překazil koronavirus, a tak se přesunuly na letošní podzim, na tradiční oslavy spojené se svatým Václavem. Málokteré datum je vhodnější, když si uvědomíme, že sv. Václav je odpradávna patronem české země, a jako takový měl tedy jistě v událostech roku 1945 své prsty.

Letos neuvidíme ani knížecí průvod, ani šermířskou skupinu Flamberk, ale milovníky historie převlečené za ruské a rumunské vojáky, kteří se podíleli na osvobození Novoměstska. Solidárně je podpoří i jejich kolegové v britských uniformách, kteří sice na Novoměstsku nebyli, ale o poražení nacistů se zasloužili stejnou měrou, byť jinde.

Program oslav začne tradičně proslovem starosty Michala Šmardy a kněze Miroslava Kulifaje. Součástí programu budou i oblíbené farmářské trhy a ukázky vojenské techniky a výstroje, kterou tehdy vojáci používali. Velkou zajímavostí bude ukázka vojáků Rumunské královské armády, kteří se na Novoměstsku na konci války pohybovali. Stánek budou mít připraveny i české aktivní zálohy. Na programu je také beseda v Horáckém muzeu. Ondřej Červený, autor knihy Osvobození Žďárska, bude vyprávět o osvobozování Města, PhDr. Jiří Plachý z vojenského historického ústavu přiveze svoji knihu Zahraniční armáda 1939 -1945 (podtitul místo narození: politický okres Nové Město na Moravě).  Na náměstí zahraje Žďárský swingový orchestr a vrcholem večera bude koncert Anny K. Pódium bude umístěno na spodní části Vratislavova náměstí.

Informační centrum

Vratislavovo náměstí 114
592 31 Nové Město na Moravě

Naši partneři

point_upgrade_2022_vectorKoruna Vysočiny 03Cyklisté vítániicko-grenČEZKzN_banner_250x250