Tip na výlet – Jimramovsko
Milí cestovatelé, sníh nám roztál a tak nezbývá, než se místo lyžování uchýlit k jiné zábavě. Netřeba ale věšet hlavu, i bez sněhu má naše …
Milí cestovatelé,
sníh nám roztál a tak nezbývá, než se místo lyžování uchýlit k jiné zábavě. Netřeba ale věšet hlavu, i bez sněhu má naše krajina své kouzlo a můžete vyrazit na ta místa, kam byste se v závějích sněhu nedostali. Že jste všechno prošli v létě? Nevadí, výlet zimní přírodou může být zcela jiný zážitek!
Můžete například vyrazit objevovat okolí Jimramova. Za návštěvu stojí už samotný městys, jehož historické jádro je městskou památkovou zónou. Mimo jiné zde najdete novogotickou hrobku šlechtické rodiny Belcredi, rodný dům Jana Karafiáta (autora Broučků) a na náměstí nesoucí jeho jméno muzeum Síň rodáků, kde Vás seznámí s životem na Vysočině, dioramatem Broučků a samozřejmě s místními rodáky včetně samotného Karafiáta. Pozor, vzhledem k tomu, že není sezóna, je nutné domluvit si prohlídku – Miroslava Procházková, tel.: 604 888 933
Kdo by pak zatoužil vyrazit do přírody, nechť se pustí po modré turistické značce směrem do Javorku. Čeká ho 13 km douhý pochod, který končí opět na jimramovském náměstí – mapa. Cesta vede přes vrchol zvaný Prosíčka (bod 2) a komu to počasí a odvaha dovolí, může na chvíli spočinout na stejnojmenné skále kousek pod vrcholem, ze které je nádherný výhled do údolí řeky Fryšávky. Kdo by snad již nechtěl pokračovat, může sejít po neznačených cestách o kousek níž, kde narazí na červenou turistickou značku, která ho dovede zpět do Jimramova. Z náročné túry nám pak zbyde příjemný 5,5 km dlouhý výšlap – mapa.
Kdo má ale čas a sílu, ať pokračuje v cestě. Po asi 2 km sejde do vesnice Javorek (bod 3), kde je možné si prohlédnout malou dřevěnou zvonici (bod 4) a po dalším kilometru po asfaltu dorazí na křižovatku pod Štarkovem (bod 5). Na tomto místě můžete zanechat auto vy, kdo byste chtěli vyrazit jen na Štarkov. A o jakém Štarkovu to tu mluvíme? No o zříceníně hradu Skály, zvaného též Štarkov, která se rozkládá na skalnatém vrcholu (též zvaném Štarkov) vzdáleném jen půl kilometru. Kratší vzdálenost ale vyvyžuje vcelku příkré stoupání, a tak dříve než dorazíte k poničenému hradu, překonáte alespoň 100 výškových metrů. Budiž vám ale odměnou spletité kamenné bludiště zříceniny jakožto i výhled do kraje.
Pro návrat do Jimramova pak následujte červenou turistickou značku. Zábava na cestě ale nekončí! V nedalekém Novém Jimramově se totiž nachází skiareál (bod 7), který i přes nepřízeň počasí hlásí 30 cm sněhu a je plně v provozu (stav k 1. 2. 2020). Kdo sem připutoval pěšky, může se zde půjčit sjezdové vybavení.
Červená turistická značka Vás pak po svazích Prosíčky a okolních vrchů zavede zpět do Jimramova. A cestou nezapomeňte doplnit zásoby vody v Lesní studánce (bod 8).
Pokud bystě chtěli stihnout vše, co Jimramovsko nabízí, vyšel by z toho bohatý program na celý den a ani tak byste to nejspíše nestihli. Můžete tak výlet rozdělit do několika menších, zvlášť pokud cestujete s menšími dětmi nebo máte rádi poklidnější vycházky. Nelze totiž opominout, že putování v zimě je i bez sněhu náročnější než letní výlety.
Přejeme pěkné počasí, příjemnou cestu a plno nezapomenutelných zážitků…